„Wielka świętość polega na wypełnianiu małych obowiązków”

received_404496033273387

W sobotę 19 listopada 2016 w Domu Rekolekcyjnym  Redemptorystów   w  Lubaszowej odbył się        II BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH długo oczekiwany przez podopiecznych ze Stowarzyszenia” Wszystkie Dzieci nasze Są” Organizatorami  tej uroczystości byli wolontariusze i nauczyciele ZSP Olszynach.            Jego celem było podkreślenie świętości  w naszym życiu, że święci pokazują nam jak bardzo są obecni w naszym życiu. Oni uczą nas jak żyć i służyć Bogu i bliźniemu.  Spotkanie rozpoczęliśmy od Eucharystii pod przewodnictwem O. Ludwika Łabudy,  który wygłosił do nas wszystkich  wzruszające i pełne nadziei  Słowo Boże. Dzieci w strojach świętych: św. Jana Pawła II, św. Józefa i  Maryi, św. Mikołaja , św. Franciszka ,św. Piotra ,św.  Weroniki ,św. Pawła  i rzeszy Aniołów  otaczały ołtarz jako Dzieci Boże.

Po warsztatach plastycznych z wolontariuszami i nauczycielami nastąpiła uroczysta  kolacja a następnie  długo oczekiwany bal  który został rozpoczęty Polonezem . Niespodzianką  dla nas wszystkich byli klerycy którzy znaleźli czas aby poprowadzić zabawy animacyjne, zatańczyć  i pośpiewać pieśni religijne z naszymi dziećmi. Podczas  balu nie brakło rodzinnej atmosfery, wspólnych długich rozmów, dobrej zabawy, szalonych tańców oraz śpiewu Marysi  i Asi.

Jestem pełna podziwu i zachwytu dla Wolontariuszy i Nauczycieli  za tak ofiarne  zaangażowanie się na potrzeby innych, po całym tygodniu  zajęć w szkole, nie siedzą na” wygodnych kanapach” ale  ofiarują swój  wolny czas po to aby dać radość , uśmiech dziecku a rodzicom trochę odetchnienia .

                                                                                                                               Mariola Zając

received_404496739939983

19 listopada 2016 roku miałam przyjemność uczestniczyć  w „Balu Wszystkich Świętych”. W zeszłym roku również pojawiłam się na tej imprezie i mogę stwierdzić, iż moje odczucia zdecydowanie są zróżnicowane. Teraz mogę stanowczo oznajmić, że czuję szczęście i zadowolenie. Moje serce się  weseli, gdy mogę spotkać się z osobami, którym mogę w jakiś sposób pomóc. Większość osób … ma na myśli pomoc materialną,  lecz według mnie, nie to jest najważniejsze. Zazwyczaj, aby wywołać uśmiech na twarzy drugiej osoby potrzebne są oczywiste gesty. Tak również było w tym przypadku. Rozmowa, zabawa, porady, a przede wszystkim przebywanie i traktowanie osób niepełnosprawnych na równi ze samym sobą to klucz do sukcesu. W trakcie balu czułam się radosna i pogodna, lecz nie zawsze tak było. Gdy zaczynałam swoją przygodę ze spotkaniami, wyjazdami  organizowanymi przez stowarzyszenie „Wszystkie dzieci nasze są” nieraz czułam lęk, niepokój, że nie podołam wyznaczonym zadaniom. Wydaje mi się również, że miałam lekki dystans do osób niepełnosprawnych. Przed każdym bliższym kontaktem z taką osobą tremowałam i bałam się, że nie sprostam ich oczekiwaniom. Bardzo cieszę się, że z czasem zrozumiałam, iż dzieci niepełnosprawne(bo to z nimi najczęściej mamy styczność) należy traktować na równi ze sobą. Oni również  mają  zainteresowania, tematy rozmów, potrzeby  takie jak my.

Podsumowując, ten dwudniowy wyjazd zdecydowanie zaliczam do udanych. W trakcie całej zabawy starałam się jak najwięcej udzielać i korzystać z możliwości uszczęśliwiania innych.

 

Weronika Bąk kl III gim

 

Uczestnicząc w kolejnym już „Balu Wszystkich Świętych” utwierdziłam się w przekonaniu, że praca w wolontariacie daje mi ogrom szczęścia. Widok podopiecznych stowarzyszenia, ich rodziców oraz wszystkich uczestników tej zabawy uświadomił mi, że „taki duży, taki mały może świętym być”. Mimo, iż każdy z nas popełnia masę błędów i nikt nie jest idealny, to właśnie na tych spotkaniach choć na chwilę można ujrzeć w drugim człowieku odrobinę tego sacrum. Wydaje nam się, że w dzisiejszych czasach człowiek święty jest nieosiągalny. Ale ten rodzaj szlachetności to również małe, dobre uczynki, których jesteśmy świadkami. To odrobina uśmiechu, radości, uwagi poświęconej drugiej osobie. Jak powiedział kiedyś  Josemaría Escrivá de Balaguer : „Wielka świętość polega na wypełnianiu małych obowiązków”. Wnioskując, na tym spotkaniu zdecydowanie mogliśmy ujrzeć kilku świętych!

Karolina Niziołek kl. III gim

 

stat4u